Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde mevcut kent, çabucak arkası sıra korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kandırıcı yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste sülale sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme alaka duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sert çok medeniyete sülale sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile de berenarı popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kandırıcı 13 yeri sizin ciğerin listeledik. Eğer siz de yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasarınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede önem saha surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin da çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten istek alanlar ciğerin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve vadi kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem saha saf gaz deposundan binlerce yıldır çıkan alevler kadim Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dokunaklır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan serlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi daire dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 daire şeşndan alevler saçtıynet devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi daire dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek ciğerin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde önem aldatmaır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında önem aldatmaır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müstamel zamanlarda büsbütün pençe imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında gene değemektirilmiştir. Müstamel zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının önem aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal yakaında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli önem aldatmaır. Bu demirin emeklevi ise ölüm cezası edilen kişileri gündüz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında önem aldatmaıyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi dokumanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren sıfır hiçbir yayın olmasının cenahı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender dokumalarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise günümüzde bir eksiksiz halinde himaye şeşna münfailtır.

Antalya alanya transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir